HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tanıma göre HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında kişilerin COVID-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinde kurumlarla ve kişilerle güvenli olarak paylaşmasına ve sorgulanmasına yarayan bir koddur.

HES Kodunun Kullanımı

Gerçek kişiler tarafından oluşturulacak HES Kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilmekte ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanmaktadır. Üretilen HES kodlarının kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşılması mümkündür. Kurum ya da kişiler, kendileri ile paylaşılan HES kodlarını sorgulayarak kişinin COVID-19 açısından risk durumunu sorgulayabilmektedir.

Özel İşyerlerinin HES Kodu Sorgulaması

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama ile en az 500 çalışanı bulunan özel işyerlerinin, çalışan ve ziyaretçilerine yönelik HES Kodu sorgulaması mümkün kılınmıştır. Personel sayısının tespitinde birden fazla şubesi bulunan işyerleri için toplam personel sayısı dikkate alınacaktır. Bu sisteme katılım ihtiyari olup, kayıt olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sisteme Entegrasyon Aşamaları

500 çalışan şartını sağlayan ve HES Kodu sorgulama sistemine entegre olmak isteyen işyerlerinin, https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ adresinde “Kurumsal Entegrasyon” başlığı altında bulunan “Erişim Talep Formu”nu doldurarak yetkililerinin elektronik imzası ile imzalamak suretiyle başvuru yapmaları gerekmektedir.

Elektronik ortamda imzalanan doküman, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne sb@hs01.kep.tr KEP adresi üzerinden veya ıslak imzalı şekilde fiziken iletilmelidir.

Başvurunun Sağlık Bakanlığı tarafından olumlu değerlendirilmesi halinde öncelikle test sisteminde kullanılmak üzere oluşturulan kullanıcı kodu ve şifre başvurucuya e-posta yoluyla gönderilmektedir. Başvurucu, bu şifre ile giriş yapacağı test sistemindeki aşamaları tamamlamalı ve bu durumu hesdestek@saglik.gov.tr adresine e-posta yolu ile bildirmelidir.

Belirtilen aşamalarının doğru şekilde tamamlanması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından Başvuran işyeri yetkilisinin e-posta adresine ve cep telefonuna canlı ortam kullanıcı kodu – şifresi gönderilmektedir.

Başvurucunın bu kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapacağı sistem üzerinden HES Kodu sorgulaması yapması mümkündür.

Bakanlığın konuya dair yayımladığı dokümanın linki de aşağıda paylaşılmaktadır:

https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/HES_Kodu_Sorgulama_Kurumsal_Entegrasyon_Dok%C3%BCman%C4%B1.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz